ABD’yi ayağa kaldıran görüntüler! Siyahi adam polis tarafınca 60 kez vuruldu

Geçtiğimiz hafta ABD’nin Ohio eyaletindeki Akron şehrinde öldürülen Jayland Walker isminde bir siyahinin Polis tarafınca 60’tan fazla kez vurulmuş olduğu açıklanırken vakaya karışan 13 polis memurunun vücuduna takılan kameralardan alınan görüntüler polis tarafınca gösterildi.
Polis, 27 Haziran gecesi saat 00.30’da Trafik ışıklarında rutin denetim için durdurulduğunda 25 yaşındaki Walker’ın kendilerine ateş açtığını ve hayatlarından kaygı duyduklarını iddia ediyor.
Walker, otomobilinden çıkıp kaçtığında silahlı değildi sadece polis araçta sonrasında bir tabanca bulunduğunu söylemiş oldu.
İNSANLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ
Videonun yayınlanması ile yüzlerce şahıs ellerine pankartlar alarak sokaklara döküldü. Öfkeli kalabalık Akron Belediye Binası önünde toplandı. “Jayland için Hakkaniyet” yazan pankartlar taşıyan kalabalıktaki bazı kişilerin gözyaşlarına boğulduğu görüldü.
“YÜREK PARÇALAYICI, ANLAMASI ZOR”
Özgürlük’te yer edinen habere nazaran barışçıl ırkçılık karşıtı protestoların peşinden Akron Belediye Başkanı Daniel Horrigan “Video yürek parçalayıcı, anlaması zor” dedi, buna rağmen halkı sağduyulu olmaya çağırdı.
Horrigon açıklamasında “Ümit ederim cemiyet, sertlik ve yıkımın çözüm olmadığı mevzusunda hemfikirdir. Lütfen sabırlı olun ve başsavcının işini yapmasına izin verin” ifadelerini kullandı.
Eyalet Başsavcısı Dave Yost da Ohio Kabahat Soruşturma Bürosu’nun “eksiksiz, adil ve uzman bir soruşturma” yürüteceği sözünü verdi.

Akron polisi, memurların departman kurallarını yada politikalarını ihlal edip etmediği mevzusunda ayrı bir iç soruşturma da yürütüyor.
Walker’ın vurulması vakasına dahil olan yedisi beyaz, biri siyah sekiz polis memuru ücretli yönetimsel izne çıkarıldı.
WALKER’IN ÖLÜMÜ CİNAYET
Walker ailesinin avukatı Bobby DiCello, polis memurlarının Jayland yere düştükten sonrasında bile ateş etmeye devam ettiğini ve ilk yardımdan ilkin kendisini kelepçelediklerini söylemiş oldu.
Walker’ın ailesi de CBS News’e “Hiddet oldukça iyi. Hiddet anlaşılabilir. Fakat sertlik değil. Onun için barışçıl bir halde hakkaniyet talep ederken Jayland’ın haysiyetini koruyalım,” açıklamalarında bulunmuş oldu.
Siyah hakları savunucusu sivil cemiyet kuruluşu NAACP Başkanı Derrick Johnson ise Walker’ın ölümünü “katliam” olarak nitelendirdi.

PATLAMA SESLERİ VE KOVALAMACA
Amerikan haber ajansı Associated Press’in aktardığına nazaran, Akron Polis Şefi Steve Mylett, otomobilde tabanca patlaması sesi duyulduğunu ve trafik kamerasında namlu ağzı benzer biçimde bir şeyin görüldüğünü söylemiş oldu.
Polis kameraları, kar maskeli bir kişinin otomobilden indiğini ve otoparka doğru koştuğunu, polis tarafınca ateş açılmadan ilkin ortalama 10 saniye süresince kovalandığını gösteriyor.
Polis, bir memurun ilkin şok tabancası kullanmayı denediğini sadece bunun başarısız bulunduğunu belirtirken Walker’ın otomobilindeki dolu şarjörle tabancanın yanı sıra yakınlarda silahla eşleşen bir mermi kovanı bulunduğunu da vurguluyor.
DÜZİNELERCE SİLAH SESİ DUYULDU
Gösterilen görüntülerde polisler Walker’a ateş ederken yedi saniye içinde düzinelerce tabanca sesi duyuluyor sesler bir polis memurunun üç kez “ateşi kati” diye bağırmasıyla sonlanmış oluyor.

POLİS SENDİKASI MEMURLARI DESTEKLİYOR
Akron Polis Birliği tarafınca Pazar günü gösterilen bir açıklamada ateş etme vakasına karışan memurların eylemlerinde haklı olduğu ileri sürüldü ve “Ölümcül güç konuşlandırma sonucu, atış sayısı ve güç protokollerinin kullanımı memurların eğitimi ile tutarlıdır” denildi.
GEORGE FLOYD OLAYINI HATIRLATTI
ABD’de Mayıs 2020’de 46 yaşındaki siyah yurttaş George Floyd’un polis tarafınca ense köküne basılarak nefessiz bırakılması ve yaşamını kaybetmesi büyük tepki çekmişti.
Floyd’un ölümü, “Siyah Hayatları Önemlidir” (Black Lives Matter) başlığı altında dünya genelinde ırkçılık ve polis sertliği karşıtı protestoları tetiklemişti.
 

Son Dakika Haberler