Akdeniz ve dünya turizmine yön veren adlar Bodrum’da buluşacak

Bodrum’da düzenlenecek etkinlik, Akdeniz Gezim Vakfınca (Mediterranean Tourism Foundation-MTF) Malta’da meydana gelen Akdeniz Gezim Forumu’nda Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafınca tanıtıldı.
Bodrum Belediyesi tarafınca Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ve Akdeniz Gezim Vakfı iş birliğiyle, The Bodrum Cup ile eş zamanlı düzenlenecek forumun tanıtımında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Akdeniz’in incisi olarak nitelendirdikleri Bodrum’a dünyanın her yanından ilgi bulunduğunu, bilhassa üst gelir grubuna haiz turistlerin uğrak mekanı olmaya başladıklarını söylemiş oldu.
Yerli ve yabancı gezgin ve yatırımcıdan yoğun talep aldıklarını dile getiren Aras, Bodrum’un gezgin sayısında ilk 5 ay değerlendirildiğinde 2019 rakamlarının yakalandığını söyledi. Aras, tüm dünya 2019 rakamlarını 2023’te yakalamayı hedeflerken kendilerinin bir yıl evvelde bu hedefe ulaştıklarını kaydederek, benzer gezim destinasyonlarını geride bıraktıklarını bildirdi.
AHMET ARAS: SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İÇİN BİLGİ VE TEKNOLOJİYİ ETKİN HALE GETİRMELİYİZ
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Malta’da Akdeniz Gezim Forumu’ndaki konuşmasında sürdürülebilir gezim için informasyon ve teknolojiyi daha etkin, süratli ve duyarlı hale getirmek gerektiğine dikkati çekip, çevre ve iklim mevzusunda kaygılı olan ülkelerin orta ve uzun solukta kazançlı çıkacağını söylemiş oldu.
Gezim sektöründeki dönüşümden de bahseden Aras, turizmi karbon ayak izinden arındırmak için yeni çözümlerin üretilmesi ve yeniliği artıran yatırımların yapılması icap ettiğini kaydetti.
Akdeniz Gezim Vakfı tarafınca Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ile Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle Malta’da 12-14 Haziran tarihlerinde Akdeniz Gezim Forumu düzenlendi. Foruma 16 Akdeniz ülkesi katıldı. Forum kapsamında Malta Cumhurbaşkanı George Vella’nın ev sahipliğinde Akdeniz turizmine katkı elde eden ülkelerin onuruna başkent Valletta’da gala yemeği düzenlendi. Akdeniz’i kalkındıran isimlere teşekkür plaketleri sunulan gecede Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da gezim alanında yürüttüğü emek harcamalar ve bu emek harcamalar sonucu Bodrum’un Akdeniz’de öncü bir destinasyon olması sebebiyle Malta Cumhurbaşkanı George Vella tarafınca başarı ödülüne layık görüldü.
‘BODRUM’A YAPILACAK YATIRIM BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜLÜYOR’
Bodrum Belediye Başkanı Aras, Akdeniz Gezim Forumu’ndaki konuşmasında Akdeniz çevresindeki ülkelere ve dünya turizmine sağlayacağı katkıdan bahsedip, Türkiye’nin ve Bodrum’un gezim potansiyeli hakkında bilgiler verdi. Dünyanın dört bir yanından üst düzey gelire haiz turistlerin uğrak noktası haline geldiğini vurguladığı Bodrum’un turizmde geldiği son noktaya değinen Aras, “Pansiyonculukla süregelen gezim yolculuğunda büyük kitlelere hizmet ederek devam eden Bodrum, şimdi de dünyaca meşhur markaların buluşmuş olduğu bir destinasyon olma yolunda güvenli adımlarla aşama kaydediyor. Dünyaca meşhur otel ve restoran zincirleri kente girmek için kıyasıya rekabet halinde. Mega ve süper yatlara hizmet veren markalar ile mühim konut markaları da Bodrum’da yatırım için fırsat kolluyorlar. Şu anda Bodrum’a yapılacak yatırım bir fırsat olarak görülüyor. Bundan dolayı Bodrum tarihiyle olmasıyla birlikte eğlence sektörü, gastronomisi ve dillere destan mavi yolculuğuyla; yelken sporları ile kültür ve sanatın başkenti olma yolunda ilerlemesiyle adından söz ettiriyor” dedi.
‘BODRUM’U AKDENİZ’İN LİDER TURİZM MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ’
Aras, 3 bin 500 senelik tarihiyle kadim medeniyetlerden miras almış olduğu uygarlığı, organik güzellikleri ve emsalsiz mimarisiyle öne çıkan Bodrum’un karakteristik özellikleriyle yerli ve yabancı turistler nezdinde cazibesini her geçen gün arttırdığına dikkati çekti. Yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ‘yeryüzü cenneti’ ve ‘güzelliklerin buluşmuş olduğu yer’ olarak tanımladığını aktaran Aras, Bodrum’un salgın döneminde artan nüfusundan da bahsetti. Bodrum’un Akdeniz’in en mühim gezim destinasyonlarından biri bulunduğunu da ifade eden Aras, “Elimizdeki varlıklar ve haiz olduğumuz potansiyel Akdeniz’deki öteki tüm destinasyonlardan daha çok. Popülaritemiz devasa yükseklikte. Bodrum’u Akdeniz’in önder gezim merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi.
İKLİM HASSASİYETİ ÇAĞRISI
Aras, konuşmasında, sürdürülebilir gezim için yapılması gerekenlere de değindi. Sürdürülebilir gezim için informasyon ve teknolojiyi daha etkin, süratli ve duyarlı hale getirmek icap ettiğinin altını çizen Aras, çevre ve iklim mevzusunda kaygılı olan ülkelerin orta ve uzun solukta kazançlı çıkacağını söylemiş oldu. Bodrum’da iklim mevzusunda oldukca duyarlı olduklarını vurgulayan Aras, “Kısa süre ilkin AB Komisyonu’nun 2030 yılını hedefleyen 5 misyonundan önde gelen İklim Değişikliğine Uyum ve Toplumsal Değişimine dahil olduk. Tüm ülkelere de bu mevzuda duyarlı olmaları ve turizmde sürdürülebilirliği soruşturma çağrısında bulunuyoruz. Gezim kaynaklarını doğru kullanan ve tahrip etmeyen ülkeler bu varlığı geleceğe miras bırakabilir” diye konuştu.
Gezim sektöründeki dönüşümden de bahseden Aras, turizmi karbon ayak izinden arındırmak için yeni çözümlerin üretilmesi ve yeniliği artıran yatırımların yapılması icap ettiğini kaydetti. Aras, Akdeniz’i bir sulh, demokrasi ve refah alanına dönüştürme çağrısında da bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler