Andız pekmezi yararları ve zararları nedir?

Andız ağacı (Suriye ardıç ağacı olarak da bilinir) Anadolu’da Toros Dağları çevresinde yetişir ve bu ağacın meyvesi pekmez yapımında kullanılır. Adını ağaçtan alan Andız meyvesi kaynatılarak alerji, kızarıklık, saç dökülmesi, sedef hastalığı ve gut hastalığına iyi geldiği söylenen bu pekmez çeşidinin yapımında kullanılır.
 Doktorlar kronik öksürük ve yüksek ateş için Andız pekmezi tüketilmesini önermektedir. Kan dolaşımını temizlemeye destek verir ve karaciğeri, kalbi ve damarları korur. Andız pekmez ek olarak vücudun toksinlerden arınmasına destek verir ve bağırsaklardaki parazitleri yok eder. Evlatların günde iki kez 1 tatlı kaşığı bu pekmezi, yetişkinlerin ise 1 yiyecek kaşığı tüketmeleri önerilir.  Andız pekmezinin yararları nedir 
Andız pekmezi, yüksek bölgelerde yetişen çam ağaçlarının meyvesi olan andızdan yapılmaktadır ve fazlaca sayıda faydası bulunmaktadır. Andız pekmezinin faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz.
 – Naturel bir antioksidan görevi görür, şundan dolayı içinde fazlaca sayıda yağ asidi bulunur.
– Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve nezle ve grip hastalıklara karşı koruma sağlar.
– Eğer romatizma ya da eklem ağrılarınız var ise, bu ağrıların giderilmesi mevzusunda andız pekmezi size destek olabilir.
– Eğer ağız içi yaraları ve aft benzer biçimde sorunların var ise, andız pekmezinin tertipli kullanımı sonrasında bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
– Sindirim sistemini rahatlatır ve hela alışkanlıklarınızın düzene girmesini sağlar. Bağırsak parazitlerine karşı cenk açar ve basur benzer biçimde sorunların tedavisinde kullanılabilir.
– Böbrek taşlarının düşürülmesi mevzusunda etkilidir.
Andız pekmezinin zararları nedir?Andız pekmezinin pek fazlaca faydası olmasıyla birlikte, belli başlı zararları ve yan tesirleri de bulunmaktadır. Bu yan tesirleri ve zararları şu şekilde listeleyebiliriz:
– Eğer andız pekmezi gerektiğinden daha çok tüketilirse, kilo artışı benzer biçimde sorunlara sebep olabilir.
– Eğer şeker hastalığı benzer biçimde bir probleminiz var ise, andız pekmezini kontrollü olarak tüketmelisiniz. Bu sebeple andız pekmezi şeker hastaları için zararı olan olabilir.
– Andız pekmezinin yoğun bir yapısı olduğundan, aşırı oranda tüketilmesi mide bulantısına ya da başka mide problemlerine yol açabilir.
– Her şeyde olduğu benzer biçimde, andız pekmezinin de aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
– Eğer herhangi bir sebeple boğazlarınızı tahriş ettiyseniz ve öksürük benzer biçimde problemler yaşıyorsanız, bu sorunların tedavisi mevzusunda da andız pekmezini kullanabilirsiniz.
– Andız pekmezi idrar yollarında gerçekleşen irin ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.
Andız pekmezi ne işe yarar?Andız pekmezinin işe yaradığı şeyler, pekmezin tüketim şekline gore değişkenlik izah edebilir. Mesela eğer andız pekmezini ılık suyla karıştırır ve bu karışımla ağzının çalkalar ya da gargara yapmış olursanız, ağzınızın içinde bulunan yaraların iyileşmesine sebep olabilir. Bununla birlikte bu, ağız içi sağlığınızın sağlanmasına ve ağız kokusunun giderilmesine de destek olmaktadır.
Andız pekmezi sabah kalkıldığında, bir yiyecek kaşığı olarak tüketilirse, bu, bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine ve vücudunuzun hastalıklara karşı daha dayanıklı hale gelmesine sebep olur. Bu sebeple bilhassa kış aylarında tüketilen andız pekmez, naturel bir antibiyotik ve vitamin görevi de görmektedir. Andız pekmezinin tadı, öteki pekmezlere gore acı olduğundan eğer tüketmekte zorlanıyorsanız, tadını yumuşatmak adına tahinle karışmasını sağlayarak da tüketebilirsiniz.
Andız pekmezinin alt ıslanma problemi yaşayan küçüklere her sabah bir yiyecek kaşığı olarak yedirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple andız pekmezi sinir sistemini de kuvvetlendirir ve bu benzer biçimde sorunların önüne geçilmesinde destek verir.
Andız pekmezi nerede bulunur ve iyi mi alınır?
Andız ağacı bir çam ağacı türüdür ve bu ağaç Akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişir. Andız pekmezi de bu ağacın kozalakları kullanılarak yapılmaktadır. Şu demek oluyor ki eğer yolunuz Akdeniz bölgesine doğru düşüyorsa, burada andız pekmezi alabileceğiniz köylülerle ya da mağazalarla karşılaşabilirsiniz.
Fakat bu şekilde bir imkanınız yoksa web üstünde fazlaca sayıda web mağazasında andız pekmezi satılmaktadır. Gerek alışveriş sitelerinde, gerekse de organik ürünler satan web mağazalarında andız pekmezini bulabilir ve rahatça sipariş edebilirsiniz. Andız pekmezinin tutarları üretilmiş olan pekmezin kalitesine ve gramajına gore değişkenlik göstermektedir.
Pek fazlaca hastalığın tedavisinde kullanılan ve pek fazlaca işe yarayan andız pekmezi, Türkiye’ye özgü ve yalnızca Türkiye sınırları içinde üretilen bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Son Dakika Haberler