E-Tecim ve E-İhracat zirveleri start aldı!

Yazıma başlamadan ilkin şunu fazlaca net belirtmek isterim;
“Bir işe yada bir hizmete odaklanmak istediğinizde ve modunuz bunu engelliyor ise lütfen pes etmeyin! Bugün dünden daha da güzel olacaktır!”
Haziran ayı benim adıma dolu dolu bir e-ticaret ve e-ihracat temalı zirveler ayı oldu.
• Etid’i duyan var mı aranızda? Ben duymuştum, lakin bu kadar dolu dolu geçeceğini ve organizasyonun bu kadar profesyonelce olacağını tahmin etmemiştim. Sabah başlamış olan zirve akşam eğlencesi ile devam etti. Dopdolu bigün geçirdim. Şimdi gelelim o dolu dolu günde neler oldu.
Türkiye’nin e-ticarette önde gelen markaları, ETİD ve Google iş birliğiyle düzenlenen E-Tecim Zirvesi’nde buluştu.
Elektronik Tecim İşletmecileri Derneği (ETİD) ve Google iş birliği ile düzenlenen E-Tecim Zirvesi, 7 Haziran 2022’de Conrad Otel’de gerçekleşti. Sektörün önde gelen markaları bir arada idi. Etkinlikte, e-ticaret sektörüne yönelik fazlaca kanallı perakende araştırmasının neticeleri da açıklandı. Zirvenin sektörün nabzını tutarak gelecek vizyonuna mühim bir katkı sunacağını belirten ETİD Başkanı Emre Ekmekçi, “Türkiye menşeli ürünlere olan talebin de artmasıyla e-ihracatın önümüzdeki 3 yıl içinde 10 kat gelişme göstererek dünya ortalamasını yakalayacağını öngörüyoruz” dedi.
Vay be, 10 kat!!! Bu oranlar her ne kadar coşku verici görünsede bana hep şunu hatırlatıyor; “İşleyen demir paslanmaz”.
Etid ekibine ve Başkan Emre Ekmekçi’yi kutlama eder ve bu süreçte başarılar dilerim.
• E-ihracat Zirveleri Istanbul Sıkıntılı PSM’de gerçekleşti. Burada gene E-ihracat mevzusu ele alındı. Bu zirve Türkiye’nin “En Gerçek Uygulamalı” E-ihracat serüveni olarak daha yeni yeni kendini ispatlamaya başladı.
E-ihracat ve e-ticaret dünyasının birbirinden kıymetli konuşmacıları; dijital çözümler, lojistik odaklı başarı için yapılması gerekenler, fulfillment, pazar bölgeleri üstünden dünyaya açılmak benzer biçimde mevzulara enine boyuna odaklanıp sorulara yanıt verildi. Etkinlik ücretsizdi, saptanca kısıtlı idi.
E-ihracat dünyasında markanızı zirveye taşımak istiyorsanız bu tip ufak ölçekli ve sabahtan – akşama kadar sürmeyen, mütevazı, rahatsız etmeyen bir kalabalık ve nokta atışı ile istediğinizi hap tadında almak isteyebileceğiniz zirvelere ne olursa olsun katılın.
Organizasyonun kıymetli üyelerinden ve bununla beraber da uzun süredir dijitale gönül vermiş ve e-ticaret / e-ihracat mevzusunda tecrübeli olan M. Volkan Çakmak ‘a ve tüm kıymetli konuşmacılara ve E-ihracatzirveleriistanbul ekibine başarılar diler, teşekkür ederim.
• Tam oniki ‘den vurmak bu olsa gerek! Yep yeni bir tanışma deneyimi. Sevgili dostum Ziya Kızıltan’ın aylarca ekibiyle koşturarak tek tek sponsorlara anlattığı yeni bir e-ticaret ve e-ihracat tanışma zirvesi.
Iyi mi bir farkı var ki?
Konseptin aslolan vurgusu hep oniki ( 12 dakika, 12 şahıs, 12 iş, 12 dakika sunum ve konuşmacı vs…)
12 Doğru Şahıs
Suni zekanın gücü yardımıyla etkinlikteki en doğru 12 şahıs ile eşleşebilir, hususi tanışma seanslarına katılabilir, işinizi ve çevrenizi büyütebilirsiniz.
12 Güncel ve Verimli Dakika
Suni zekanın gücü yardımıyla etkinlikteki en doğru 12 şahıs ile eşleşebilir, hususi tanışma seanslarına katılabilir, işinizi ve çevrenizi büyütebilirsiniz.
Hususi Tanışma Seansları
12 dakikalık güncel sunumun derhal arkasından Oniki uygulaması tarafınca yönlendirildiğiniz masaya giderek 6 dakika devam eden hususi tanışma seansına katılabilir, sonrasında gene uygulama üstünden bu görüşmeyi onaylayabilir ve puanlayabilirsiniz.
Hibrit Model Avantajları
Türkiye’nin ya da dünyanın neresinde olursanız olun benzersiz Oniki konseptine dahil olabilirsiniz.
Hibrit modelin birleştirici avantajlarına haiz Oniki etkinliklerinde, güncel sunumları fizyolojik katılımcılar içinde yer alarak konuşma alanında ya da online katılımcı olarak canlı yayınlarla seyredebilirsiniz.Online olarak katıldığınız takdirde fizyolojik katılımcılar benzer biçimde en doğru 12 şahıs ile eşleşebilir, hususi tanışma seanslarını video görüşmeleri vesilesiyle gerçekleştirebilirsiniz.
Bu yeni organizasyon tipini yine katılmak ve kıymetli konuşmacıların olduğu 12 dakika zirvesini yine yaşamak isterim.
• E-ticaret buluşmaları kısaca “Türkiye Teknoloji Buluşmaları” Divan Kuruçeşme’de gerçekleşti. Birbirinden kıymetli konuşmacıların olduğu salonda binlerce katılımcı vardı. Her halde bugüne dek ki en büyük e-ticaret ve e-ihracat zirvesi idi. Görkemli organizasyona imza atan ise her insanın senelerden beri tanımış olduğu ve üstadımız sayın Merter Özdemir buradan da kutlama etmek isterim. Ayrıca Zehra Öney Hanımefendiyi de unutmamak lazım, zira bu etkinliklerde ve zirvelerde fazlaca emeği var.
Oldukça kıymetli sponsorların olduğu Teknolojide Hanım Derneği olarak iş ortağı oldukları ve Eticaret Merkezi tarafınca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği himayelerinde meydana gelen Teknoloji Buluşmaları etkinlik serisine devam edildi. 1000’den fazla katılımcının geldiği etkinlik mükemmel konuşmalarla ve panellerle beraber dolu dolu geçti. Teknolojide Hanım Derneği’nin de fazlaca kıymetli üyeleri ve Teknoloji Buluşmaları’nın destekçileri bu etkinlikte konuşmacı oldu.
Kucak kucak doya doya teknoloji, dijital, e-ticaret, e-ihracat konuşuldu. Sabah başlamış olan program akşam eğlencesi ile devam etti.
Aslolan ilgimi çeken ve beni hakkaten mutlu eden neydi biliyor musunuz? Oldukça fazla Hanım katılımcı ve fazlaca fazla Hanım konuşmacı vardı. 20 yıl ilkin başladığım Dijital serüvenimde fazlaca fazla Hanım katılımcı ve Hanım yönetici yoktu. Şimdi bu alanda Hanımlarla omuz omuza çalışmak, üretmek ve düşünce birliğine varmak hakkaten beni mutlu ediyor.
Netice olarak Türkiye’de e-ticaret ve e-ihracat 2021 hacmine bakarsak;
• Türkiye’de e-ticaret satış hacmi, 2021’de yüzde 69 artış ile 381.5 milyar TL’ye ulaştı.
• e-ihracat ise hacmi 264 milyon dolara ulaşıyor. E-ihracatta 6 milyondan fazla sipariş alan Türkiye, 2023 senesinde e-ihracat hacmi hedefini 1 milyar dolar olarak belirledi. 2021’de meydana gelen e-ihracatın yüzde 66’sını Avrupa ülkelerine yaparken, yüzde 23’ünü Ortadoğu, Şimal Afrika ve Cenup Afrika ülkelerine gerçekleştirmiş oldu. (Kaynak: eticaret.gov.tr)
Bana nazaran E-ticaret, geleneksel ticaretin yerini alıyor ve alacaktır.
Sağlıkla ve Sevgiyle Kalınca,
3 KURALI LÜTFEN UNUTMAYIN! MASKE – MESAFE – TEMİZLİK

Son Dakika Haberler