Harekâtlarda kontakt devrimi – Günün Haberleri

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır ötesi harekatlarda geleneksel muhabere sistemlerinin yanı sıra 4. nesil komünikasyon teknolojilerinden de yararlanma kabiliyetine haiz oldu.
Müdafa Sanayii Başkanlığı, 4. Nesil (4G/LTE) komünikasyon sistemi teknolojisinin geliştirilmesini gündemine almıştı. Amaçlardan biri zelzele ve afetler benzer biçimde acil durumlarda kullanılacak komünikasyon alt yapısı oluşturmaktı. Öteki amaç ise LTE tabanlı askeri komünikasyon sistemi kurmaktı. ULAK HABERLEŞME A.Ş., SSTEK Müdafa Sanayii Teknolojileri A.Ş. tarafınca 20 Nisan 2017 tarihinde kuruldu. ULAK Iletişim Anonim Şirketi’nin yüzde 51’ini 2018’te ASELSAN, yüzde 25’ini ise 2020 senesinde HAVELSAN devraldı. Böylece ulusal baz istasyonu geliştirilmesinde, iki müdafa sanayii devinin data birikiminden yararlanma olanağı sağlandı. Afet, yangın ve depremler esnasında yaşanmış olan mobil komünikasyon problemininin çözümü için adım atıldı. AKSUNGUR İHA’ya takılacak Çağdaş Iletişim Podu ile uçan bir baz istasyonu oluşturulması planlandı. 100 PERSONEL
ULAK Iletişim tarafınca üretilen Çağdaş Iletişim Podu (4G/LTE – A), ANKA’ya takılarak askeri kullanıma uygun hale getirildi. Meydana getirilen testlerde; sistemin 8 bin metre yüksekliğe çıkıldığında 15 kilometrekarelik bir alan içinde 100 personelin iletişimini sağlayacak kapasitede olduğu tespit edildi. Iletişim podu, hususi kuvvetler harekatlarında kullanılmak suretiyle TSK’nın envanterine alındı.

Muhabirimiz Aydın Hasan, Çağdaş Iletişim Podu’nu (4G/LTE-A) yakından inceledi.
STM500 denizaltısı komando taşıyacak
Türk mühendisleri tarafınca tamamen ulusal imkanlarla tasarlanan STM500 denizaltısının üretim faaliyetine mukavim tekne kontrol üretimi ile başlandı. STM500 Denizaltısı, STM tarafınca kavramsal tasarımı sığ sular için geliştirilmiş dizel-elektrik atak denizaltı. Platform; 18 kişilik mürettebata ek olarak altı kişilik Hususi Kuvvetler ekibini taşıma kapasitesine haiz. 30 gün süresince 250 metreden derinlerde vazife icra edebilecek. Dört tane atışa hazır torpido kovanı ile toplamda sekiz tane ağır torpido ve güdümlü roket atış gücüne haiz. Bu denizaltı envantere girdiğinde, harekat türüne gore; Bordo Bereliler ile SAT ve SAS komandoları operasyon bölgesine denizin altından taşınabilecek.
Kaynak: Milliyet / Aydın Hasan

Son Dakika Haberler