Havaların ısınmasıyla böbrek ve idrar yolları taşlarına dikkat

05.07.2022 11:19 Haber Deposu: İHA Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber hastanelerde böbrek ve idrar yollarında oluşan taşlardan dolayı olay artışlarının bulunduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Alper Başakcı, bolca su tüketiminin önemini hatırlattı. Böbrek ve idrar yollarındaki taşların niçin oluştuğunu ve tedavi yöntemlerini açıklayan Op. Dr. Alper Başakcı “Bilhassa havaların ısınmış olduğu şu dönemlerde hastaların acil servisimize ve polikliniğimize en oldukça başvurma sebepleri içinde böbrek taşı ve idrar yolları taşları rahatsızlığı yer ediniyor.
Hastalarda suyu azca içmesine bağlı olarak yan ağrısı, idrarda yanma, kanama şikâyeti oluşuyor. Böbreğin içindeki sıvının azca olmasından dolayı biriken mineraller taş oluşumuna niçin oluyor. Gelen hastalarımızı değerlendirdikten sonrasında muayene ediyor sonrasında çeşitli tahliller istiyoruz. Son olarak gerekir ise ultrason yada tomografi çektiriyoruz, bu şekilde taşın nerede bulunduğunu, onun haricinde da böbrekte yada başka bir yerde bir sorun var mı, yok mu diye değerlendiriyoruz” diye konuştu. Tedavi yöntemlerini aktaran Op. Dr. Başakcı, “Böbrek taşları herhangi bir idrar kanalının belli bölgelerinde oluşabiliyor. Böbrek içinde, böbrekten çıkmış, idrar torbasının içinde oluşmuş taşlar var. Tedavi olarak ise önerdiğimiz yöntem, lazer ile taş kırma yöntemi. Biz bu yöntemi kullanmaktayız. Hasta uyur vaziyetteyken, idrar kanalından girerek böbreğin yada idrar kanalının herhangi bir yerinde taşa ulaşarak lazerle delerek, paramparça yapıyoruz. Onun haricinde çeşitli tedavi alternatifleri de var 4 milimin altındaki taşların yüzde 80’i kendiliğinden düşmektedir. Bu tür hastalara idrar çıkışını arttırmak için bolca sıvı almak ve ağrı kesicini vererek tedavisini tamamlıyoruz.” şeklinde açıkladı.
“Kısa sürede tedavi mümkün”
Üroloji Uzmanı Op. Dr. Başakcı, “Artık açık cerrahi neredeyse asla yapmıyoruz. Eğer böbreğindeki taş oldukça büyükse kısaca 2 santimin üzerindeyse yan taraftan böbreğin arka kısmından girerek ortalama 1 santimlik kalem büyüklüğünde bir kanal oluşturarak taşa ulaşıp taşı tamamen temizleyebiliyoruz. Hastalara önerim böbrek taşlarını dikkatsizlik etmesinler, kısa sürede işlerine yada evlerine dönebildikleri tedavi şekilleri var. Genel anlamda dikkatsizlik ediyorlar, dikkatsizlik ederlerse böbrek çalışmamaya başlıyor. Kesinlikle bolca su içmelerini, bu zamanda hareket etmelerini, onun haricinde da eğer bu şekilde bir durum olduğu süre ne olursa olsun bir doktora üroloji uzmanına başvurmalarını öneriyoruz” dedi.

Son Dakika Haberler