Hollanda EXPO’da ‘ay yıldızlı’ Türkiye Pavilyonu

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ,(DHA)- HOLLANDA’da meydana gelen ‘EXPO 2022 Floriade Almere’da’ ay yıldızlı Türk bayrağı motifli Türkiye Pavilyonu yer aldı. Pavilyonun açılışı, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanlığı tarafınca görevlendirilen Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in katılmış olduğu törenle yapılmış oldu.
Dünya kupası ve olimpiyatlardan sonrasında en büyük internasyonal organizasyon olan EXPO 2022 ev sahipliğini Hollanda yapmış oldu. EXPO 2022 Floriade Almere’de Türkiye, ay yıldızlı pavilyon ile yer aldı. Türkiye Pavilyonu’nun açılış törenine; Türkiye Pavilyonu Genel Komiseri olarak görevlendirilen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile Türkiye Cumhuriyeti Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli, Türkiye Cumhuriyeti Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Türkiye Cumhuriyeti Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Deveneter Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak katıldı.
Törende konuşan Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin kuvvetli bir yansıması bulunduğunu ve kesinlikle görülmesi icap ettiğini ifade ederek, şöyleki dedi:
“23 Nisan 2023’de açacağımız EXPO’muza 45 ila 50 ülke katılacak. Kahramanmaraş bir kahramanlık destanı kentidir. Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı’nın ve edebiyatın başkentidir. Hem de Kahramanmaraş, 140 ülkeye ihracat meydana getiren bir endüstri kentidir. Türkiye’nin en kuvvetli yansıması olan şehrimizi kesinlikle tanımalı ve görmelisiniz. Ülke pavilyonumuzun açılışına katılarak bizleri onurlandırdınız, sizleri EXPO 2023 Onikişubat-Kahramanmaraş da bulaşmak ümidiyle selamlıyorum. Burada dondurmamızı tadıp, değerlerimizi gördünüz fakat aslolan olarak sizleri şehrimize bekliyoruz.”
Konuşmaların peşinden ‘Çevre Dostu Köşk’ temalı Türkiye Pavilyonu’nun açılışı yapılırken,açılışa katılanlara Kahramanmaraş’ın meşhur lezzetlerinden olan dondurma ikram edildi. (DHA) 

“Mahalli Haberler” kategorisi altındaki içerikler, sistem tarafınca ajanslardan otomatikman çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üstünde cnnturk.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, mesuliyet ilgili ajanslardadır.

Son Dakika Haberler