Karnınız acıktığında sinirleniyorsanız dikkat – Sıhhat Haberleri

Diyabete bağlı romatizmal durumlarla fazlaca sık karşılaşır olduk. Kemik erimesi, kireçlenme, sinir sıkışması / karpal tünel sendromu, fibromiyalji, dupuytren kontraktürü, tetik parmak, donuk omuz, charcot eklemi, nöropati bunlardan yalnız bir kısmı… Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmani Dr Mehmet Portakal mevzu hakkında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.
Haftada 150 dakika (haftada 5 gün, günde 30 dakika tempolu yürüyüş) meydana getirilen egzersizin diyabet gelişimini yüzde 40 azalttığını biliyoruz. Buna beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi de eklendiğinde Tip 2 diyabeti yüzde 70 oranında önlemek mümkündür.
Diyabetle savaşım için beslenme mevzusuna yeteri kadar ehemmiyet verin. Hayatınıza aktivite katın. Bel çevrenizi dikkatle izleyin. Kilo artışlarını önemseyin. İnsülin direncinin, reaktif hipogliseminin, açık ve gizli saklı diyabetin işaretlerini öğrenip ciddiye alın. Senelik sıhhat kontrollerinizde yalnız açlık şekerinizi değil, tokluk şekeri ve insülin değerlerinizi de öğrenip değerlendirin.
Zamanında, doğru adımlar ve uygun yaşam seçimi ile bu sorunlardan kurtulmak mümkün. Semptomları baskılamaktan öte diyabetin ve öteki kronik hastalıkların kök nedenlerine inerek, bu tarz şeyleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir yaklaşım fazlaca değerlidir.

Son Dakika Haberler