Kudret narı iyi mi tüketilmeli? – Sıhhat Haberleri

Kudret narı bilhassa son yıllarda pazarda, sokakta yada marketlerde karşılaştığımız Papara, acaip elma isimleriyle malum tropikal bir meyve. Yüzyıllardır tüketilen ve bilhassa ayurveda tedavisinde kullanılan kudret narının zeytinyağı ile tüketildiği biliniyor. Kudret narının diyabet 2 tedavisinde kan şekerinin kontrolünde yararlı olduğu meydana getirilen araştırmalarda ortaya çıktı. Hem de son yıllarda bağışıklığı güçlendirici gıda olarak karşımıza çıkıyor. Kudret narı ile ilgili meydana getirilen son araştırmalar mide kanserini önleyici ve mide kanserinin bazı türlerini durdurduğu da biliniyor.
Kudret narı antioksidan içinde ne olduğu ile kanserli hücre oluşumunu engelliyor
Yazın meyveleri taze olarak tüketilen kudret narının tohumları kullanılarak kudret narı macunu ve kudret narı yağı da yapılıyor. Kudret narı, muhteviyatında bol miktarda vitamin, mineral, lif ve yararlı element bulunduran bir nebat olduğunda pek oldukca hastalığı önleyici, mevcud hastalıkları da tedavi edici şifalı bir bitkidir. Bilhassa mide, bağırsak şeklinde organlarla sindirim sisteminin sağlığını korumak için kudret narı tüketimi öneriliyor. Bunun yanında özgür radikallerle savaşacak antioksidanlar içermesi, kanserli hücre oluşumunu engelliyor, cilt sorunlarını önlüyor ve tedavi ediyor. Ek olarak karaciğer rahatsızlıklarının önlenmesi için de kudret narına başvurmanın yararlı olduğu düşünülüyor.  Kudret narının yararları nedir?
Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler.Mide, bağırsakla ilgili hastalıkları önler ve tedavi eder.Ülser, kolit, gastrit, reflü, kabızlık, hazımsızlık, bağırsak tembelliği şeklinde sorunları gidermek için tüketilir.Mide ve bağırsakta bakteri üremesini önler, sindirim sistemi enfeksiyonlarını tedavi eder. Hatta tertipli olarak kudret narı kürü uygulayanlarda mide ve bağırsak ile ilgili tüm sorunlarda, şikayetlerde azalma olduğu biliniyor.Ciltte meydana gelen tüm yara ve yanıkları kısa sürede iyileştirir.Egzama, sedef şeklinde cilt hastalıklarının tedavisinde kudret narı macunundan faydalanılır.Antibiyotik özelliği vardır.Karaciğer sağlığını destek sunar.İçeriğinde mevcud likopen ve lutein yardımıyla tümör oluşumu ve büyümesini önleyici tesir gösterir. Kanser hücrelerinin gelişimini engeller, sıhhatli hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin yok olmasına yardım eder. Bilhassa de kanserli hastaların kaygı duyduğu kanserli hücrenin başka bir organa da bulaşması sorununu kudret narı tüketimiyle engellemek mümkün olabilir. Kudret narının bir de meme kanseri hücrelerinin gelişimini durdurduğu, hastalığın tekrardan nüksetmesini engellediği biliniyor.Kan şekerini düzenleyici tesir gösterdiği için diyabet hastalarına önerilir.İçeriğinde bulunan vitaminler ve protein dolayısıyla hücre yenilenmesini destek sunar, hızlandırır.Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, pek oldukca hastalığa karşı koruyucu tesir gösterir.Guatr hastalığının şikayetlerini azaltır.Hanımlarda üreme yolları hastalıklarını, irin ve enfeksiyon oluşumunu önler.Varis oluşumunu engellerken varis ve romatizmadan meydana gelen ağrılar için de kudret narı macunu ile bacaklara masaj yapılması önerilir.Kas ve eklem ağrılarını azaltıcı tesiri vardır.Hemoroit tedavisinde kullanılır.Kudret narı ile ilgili meydana getirilen pek oldukca bilimsel emek harcama, kudret narının HIV virüsünün negatif etkilerini baskıladığını göstermiştir. Bu çalışmanın sonucuna bakılırsa kudret narının olgunlaşmış meyvesinden ya da tohumundan çıkarılan bir protein HIV virüsü bulaşmış hücrelerdeki viral etkiyi azaltıyor. 
Kudret narı iyi mi kullanılır? Iyi mi tüketilmeli?
Kudret narını taze meyve olarak tüketmek için bir çatal yardımıyla püre haline gelinceye kadar ezmek gerekiyor. Arkasından 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyip karıştırılır. Kudret narının pozitif yönde tesirini tam olarak alabilmek için sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek doğru olur. Sadece gün içinde de tüketilebilir.Kudret narı macunu hazırlamak için 1 tane olgunlaşmış sarı ya da turuncu kudret narının çekirdeklerini çıkarın ve oldukca minik parçalar halinde doğrayın ve cam bir kavanoza koyun. İçine 1 su bardağı naturel, saf bal koyup karıştırın. Averaj 1 aylık süre civarında kavanozun ağzı kapalı şekilde beklemeye alın. Karışımınız bir miktar sulanmış olacak. Her sabah karıştırıp aç karnına 1 tatlı kaşığı kudret narı macunu tüketin. Kudret narını cilt sorunları için kullanacaksanız da hazırladığınız kavanozdan bir miktar alın ve sorunlu bölgeye uygulayın.Zeytinyağlı kudret narı macunu hazırlamak için 1 tane olgunlaşmış sarı ya da turuncu kudret narının çekirdeklerini çıkarın ve oldukca minik parçalar halinde doğrayın ve cam bir kavanoza koyun. İçine 1 su bardağı dolusu saf zeytinyağı ilave edin ve iyice karıştırın. Kavanozun kapağı kapalı bir halde ortalama 6 ay süresince bekletmeniz gerekiyor. Hazırladığınız karışımı mütevazı olarak ya da içine bal katarak da tüketebilir, kullanabilirsiniz. Zeytinyağlı kudret narı karışımınızı sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketebilir, cilt sorunları için cildinize uygulayabilirsiniz.Zeytinyağlı kudret narı macunu iyi mi yapılır?Kudret narı macunu tarifiHiçbir ilaç kullanılmadan yetiştirilen kudret narı meyveleri olgunlaştıktan sonrasında günlük toplanır, yıkanır ve çekirdekleri ayıklanır. Kudret narı mümkünse elle, değilse bir bıçak marifetiyle minik parçalara ayrılır. Parçalar kavanoza konulup ve üzerine soğuk sıkım zeytinyağı dökülür. Kudret narları 20-25 gün bekletildikten sonrasında, yumuşayıp pelte durumuna gelmiş olarak zeytinyağı içinde dağılır ve kullanılabilecek kıvama ulaşır. Bu süreçte ara sıra çalkalanıp ve kavanozun kapağı açılarak havası alınmalıdır.
Zeytinyağlı kudret narı macununun olgunlaşması için altı ay kadar beklemek gereklidir. Bu süre zarfında meyveden gelen su alt kısımdan alınır. Bekleme sürecinin ilk birkaç haftasının güneşte, hemen sonra gölgede olması icap ettiğini tavsiye edenler olduğu şeklinde yalnızca gölge bir yerde bekletilmesi gerektiği görüşünde olanlar da vardır.
 
Kudret narı tüketirken nelere dikkat edilmeli?Herhangi bir hastalığı olan, bir hastalık tedavisi gören, ilaç kullanan kişiler kudret narı tüketmenden ilkin doktora danışmalılar.Kudret narı meyvesi ve macunu aslen 100’den fazla sıhhat soruna deva olabiliyor. Sadece hastalıkların tek tedavisi olarak görmek yerine, doktorun izniyle tedaviye destek amaçlı kullanılmalı.Kudret narının ya da macununun günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmesi önerilmez. Oldukça fazla tüketimi mide ve bağırsak problemlerine, kimi süre ishale, karın ağrısına yol açabiliyor.Hamilelik döneminde kudret narı tüketimi ile ilgili kafi emek harcama yapılmadığı için hamilelere kudret narı tüketmesi önerilmez.Hamilelik döneminde kudret narı tüketiminin kanamaya ya da düşüğe sebep olabileceği şeklinde görüşler de bulunuyor.Emzirme dönemindeki bayanların kudret narı tüketmeleri doğru olmayabilir.Kanamayı artırabileceği düşüncesiyle tane döneminde kudret narı tüketilmesi önerilmiyorKudret narı, karaciğer sağlığı için yararlı bir bitkidir. Sadece günde 1 tatlı kaşığından fazla kudret narı macunu tüketimi karaciğer için sakıncalı olabilir.

Son Dakika Haberler