Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kahraman ordumuz dimdik ayakta

01.07.2022 15:35 Son Güncelleme: 01.07.2022 16:52 Erdoğan, Millî Müdafa Üniversitesi Harp Enstitüleri 8’inci Dönem Ortaklaşa Komuta Kurmay Eğitimi, 4’üncü Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi, 10’uncu Dönem Karargâh Subaylığı Eğitimi Mezuniyet Töreni’ne katılarak bir konuşma yapmış oldu.
Erdoğan, “Bugün mezun olan, 14’ü dost ve kardeş ülkelerden olmak suretiyle toplam 193 subayımızla, ordularımızın personel niteliğini birazcık daha güçlendirdiğimize inanıyorum”  dedib
Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasında en büyük desteği ordunun caydırıcı kabiliyetlerinden, başarı göstermiş harekâtlarından, vakur ve sağlam duruşundan aldıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle, Malazgirt Zaferi’nden bugüne, yaşadığımız toprakların vatanımız olması ve kalması için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve saygıyla, şükranla yâd ediyorum. Hâlen sınırlarımızda ve ötesinde vazife başlangıcında olan kahraman askerlerimizin her birinin alınlarından öpüyor, Rabbim her birini esirgesin diyor, gazalarının kutsal olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Madrid’deki NATO Zirvesi’nde, müttefiklerle küresel ve bölgesel güvenlik meselelerini görüştüklerini ve Türkiye’nin yaklaşımlarını yeniden ifade etme imkânı bulduklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun kuruluşundan bugüne çeşitli tartışmaların odağında yer almasına karşın, hâlâ dünyanın en mühim, kapsamlı, etkin güvenlik teşkilatı bulunduğunu dile getirdi.
Türkiye’nin, en eski ve en mühim üyeleri içinde bulunmuş olduğu teşkilata verdiği katkılarla daima NATO içinde seçkin bir konumda yer aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sadece bir süredir NATO bünyesinde müttefiklik ilişkisi içinde bulunduğumuz ülkelerin, Türkiye’nin terörle savaşım ve sınırlarını koruma hassasiyetlerine yeteri kadar destek vermedikleri açıktır. Daha altı, yedi yıl ilkin DEAŞ, PKK, YPG, FETÖ benzer biçimde terör örgütleri sınırlarımıza dayandığında, NATO üyesi sözde müttefiklerimizin iyi mi bizlere sırtlarını döndüklerini unutmadık. Hamdolsun kendi güvenliğimizi sağlayacak güce, imkâna, kabiliyete haiz olduğumuz için bu eksikliği oldukca önemsemedik. Sadece terörle mücadelemiz, sınır güvenliğimiz, millî çıkarlarımız bakımından inisiyatif sahibi olduğumuz her durumda bu hassasiyetlerimize uygun tavırlar ortaya koymamız da, kusura bakmasınlar, oldukça tabiidir. NATO’daki son gelişmelerin bu kapsamda değerlendirilmesi yerinde olacaktır”
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristlere yönelik şartlarımız kabul edildi

 

Son Dakika Haberler