Teröristlere yönelik şartlarımız kabul edildi

01.07.2022 14:08 Son Güncelleme: 01.07.2022 14:20 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde;
Son NATO zirvesi hakikaten ülkemizin bilhassa terörle savaşım, bunun yanında öteki NATO ülkeleriyle birlikteliği ve son olarak İsveç-Finlandiya üyeliği mevzusu… Bu bir çağrı sürecidir ve hepimiz bu davete ‘evet’ demiş olduk.
Bu davetin bazı şartları var, bu şartlarımızı da sözleşmenin içine yerleştirdik. İlk gün 4’lü bir görüşme gerçekleştirdik. 1 gün ilkin de görevli arkadaşlarımız bu emekleri yaptılar.
İSVEÇ VE FİNLANDİYA İLE MUTABAKAT
Teröristlere yönelik şartlarımız kabul edildi.
Bu arkadaşlarımız yine bir görüşme devam ettirsinler, yine bir görüşme yaptılar ve ondan sonrasında da bu sözleşmenin içine girmesi ihtiyaç duyulan şartlarımızı koyduk. Bu şartlar kabul edildi. Bugüne dek AB bu işi hep PKK ile geçiştirdi. Biz ise hayır dedik, artık PKK ile kabul edilecek bir savaşım değildir, buraya YPG ve FETÖ örgütlerini de yerleştirmemiz gerekiyor. Yan çizmeye kalktılar fakat biz dedik ki bu bizim kırmızı çizgimizdir. Bunu kabul etmezseniz bu sözleşmeyi asla kabul etmeyiz. Sonrasında kabul ettiler. Pınar Gültekin cinayeti davasında yeni gelişme
PKK’nın haricinde YPG/PYD ve FETÖ örgütü olarak yerleşmiş olması bizim bu süreçten iyi mi bir başarıyla çıktığımızın göstergesidir. Nitekim NATO zirvesinde de 2-3 dakikalık görüntülü olarak terörle mücadelemizi, Avrupa’nın değişik ülkelerindeki terör örgütlerinin gösterilerini yayına geçirdik. NATO ülkeleri de görüntülü olarak seyretme imkanı buldular.
“YUNANİSTAN VERDİĞİ SÖZLERDE DURMUYOR”
Şimdi kıymetli dostlar bizim Yunanistan’la bir harbe girelim benzer biçimde derdimiz yok. Sadece Yunanistan verdiği sözlerde durmuyor, sorun burada. Oldukca kısa bir süre içinde 147 kere hava ihlali yaptılar. Biz eğer komşuysak, eğer sulh içinde yaşamak istiyorsak bizim hava sahamızı niçin ihlal ediyorsunuz. Benim hava kuvvetlerim de size lüzumlu olan görüntüyü verecektir. Hava kuvvetlerimizin de yapmış olduğu budur. Silahlı kuvvetlerimiz üstüne düşen görevi yapmaktadır, ihlaller devam ederse bizlere düşen görevi biz yerine getirmeye devam ederiz. Miçotakis burada yalnız hakkı teslim etmiştir diyeyim fakat birçok liderler, bilmiyorum kim sufle etmiştir, bizi barıştırmak için oldukca çaba gösterdiler. Şu anda düşünmüyoruz dedik.
Maymun çiçeği virüsü Türkiye’de! Uzmanlar merak edilenleri yanıtladı
PUTİN-ZELENSKİ GÖRÜŞMESİ
Arkadaşlarımız Putin ve Zelenski ile buluşma için görüşmelerini yapacaklar. Görüşmeleri yapmış olup, biz burada üzerimizden bu buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği yapı olmak suretiyle mağduriyet çeken ülkelere gönderebiliriz. Bu işin sıkıntısını çeken ülkelere biz buradan aracı olmak suretiyle gönderebiliriz. 20 civarında gemimiz orada ve harekete hazır durumdular. İnşallah verecekleri pozitif yönde cevapla da adımı atacağız.
KARADENİZ’DE SEL FELAKETİ
Son dönemlerde oldukca ciddi afetlerle karşı karşıyayız, Rabbim yardımcımız olsun. Bakan arkadaşlarımız bu afetler karşısında yoğun bir çalışmayla bunların üstesinden geldik, geliyoruz. Yoğun bir halde kurumlarımız emekleri devam ettiriyor. Artvin’de heyelan sebebiyle 1 TIR’ımız kayaların altında kaldı ve 1 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Orada da takımlar çalışmalarını sürdürüyor. Bu afetleri sıfırlamak, olmaz demek mümkün değil fakat son yangın afetinde tüm itfaiyecilerimiz, kurumlarımız 4 buçuk günde bu yangının üstesinden geldiler. 5 bin 500 hektarlık bir alanı da bu afette kaybettik fakat gene oraları yeşillendireceğiz. Bu ziyan olan bölgeleri bilhassa genel hayata etkili afet bölgesi duyuru ettiğimizi söyleyeyim. Afet bölgeleriyle ilgili devletin yapması ihtiyaç duyulan destek sunar her neyse bu tarz şeyleri da hızlıca gerçekleştireceğiz. 

Son Dakika Haberler