Thodex davasında yeni gelişme: “Zararımız karşılanmadı!”

01.07.2022 19:21 Haber Deposu: İHA Thodex adlı kripto para borsası üstünden binlerce kişiyi dolandırdığı nedeni öne sürülerek sistemin kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunmuş olduğu 6’sı tutuklu 21 sanığın, “Kabahat İşlemek Amacıyla Teşkilat Kurma ve Yönetme”, “Örgüte Üye Olma”, “Bilişim Sistemleri Banka yada Kredi Kurumlarının Vasıta Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık”, “Tacir yada Şirket Yöneticileri ile Birleşke Yöneticilerinin Dolandırıcılığı ve Suçtan Meydana gelen Mal Varlığı Değerlerini Aklama” suçlarından 40 bin 564’er yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanmasına devam edildi. Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce konuşma salonunda görülen duruşmaya, firari Faruk Fatih Özer’in abisi sanık Itimat Özer ve kardeşi Serap Özer’in de aralarında bulunmuş olduğu tutuklu sanıklar cezaevinden getirilirken taraf avukatları ile oldukca sayıda müşteki salonda hazır bulunmuş oldu.
   
“ZARARIM GİDERİLMEDİ”
Duruşmada dinlenen müştekilerden Kamil Gürkan G., “2017-2018 yılları aralığında Thodex’e üye oldum. Benim karışık coinler sebebiyle thodex adlı şirkete aktardığım paralar sebebiyle ortalama 250 bin lira maddi zararım vardır. Bu zararım giderilmemiştir. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi. Emrah Ö. adlı müşteki, 2018 yılı Temmuz ayında Thodex adlı şirkete toplamda 50 bin lira yatırdığını ve zararının giderilemediğini söyleyerek sanıklardan şikayetçi bulunduğunu belirtti.
 
“İLK ŞİKAYETÇİ OLAN BENİM”
Müşteki Ahmet S., 30 bin dolar ve 200 bin lira kaybının bulunduğunu söyleyerek, “Ben Faruk Fatih Özer ile ortak arkadaşımızla irtibata geçtim. ‘Faruk’la görüşüp sana dönerim. O bu tarz bir olay yapmaz olsa bile ben sana paranı alırım’ dedi. Ona güvendim ve geri döndüm. Süre geçince kendime bir muhatap bulamadım. Toplumsal medyadan yazmaya başladım. İlk şikayetçi olan şahıs benim. Tam bu sıkıntılar başlamadan ilkin Faruk’un toplumsal medya hesabından lüks fotoları ve aşırı para harcadığını fark etmiştim. Vakadan derhal ilkin bu tarz şeyleri sildi” dedi.
 
 
“ÇOK KOMİK ÜCRETLER TEKLİF EDİYORLAR”
Kamu görevlisi bulunduğunu söyleyen Erol K. arkadaşları yardımıyla sisteme dahil bulunduğunu anlatarak, “175 bin TL param içeride kaldı. Beni arayıp para teklif ettiler. Kabul etmedim” dedi. Müştekilerden Demet A., 1 milyon 300 lira zararının bulunduğunu söyleyerek, “Sanık avukatları oldukca gülünç ücretler teklif ediyor” diye konuştu.
 
 
“İNTİHARI BİLE DÜŞÜNDÜM”
Müşteki Hasret K., 165 bin TL zararının bulunduğunu söyleyerek, “Faruk Fatih Özer’in babası birkaç tane avukat tutmuş. Bu kadar avukatı hangi parayla tutmuş oldukca merak ediyorum. Benim 1 tane bile avukata verecek param yok. İntiharı bile düşündüm. Çalışamıyordum. Evden çıkamıyordum. İşe daha yeni başladım. Geçen duruşmada birini müşteki sanıp sual sormuş oldum. Gülerek, ‘ben sanık yakınıyım’ dedi. Oldukça rahatlar. Benim zararımı kim ödeyecek? Birazcık vicdanları var ise benim paramı öderler” dedi.
 
“REKLAMLARDA OYNAYAN TÜM ÜNLÜLERDEN ŞİKAYETÇİYİM”
Müşteki Bilal T., “506 bin 158 TL zararım var. Otomobil kampanyası falan yaptılar. Ünlüler bu kampanyaya dahil edildi. O günlerde düzenek kuruldu. Oldukça sayıda insan bu şekilde sisteme dahil edildi. Kampanyanın hazırlanmasında alın teri döken reklamlarda oynayan tüm ünlülerden de şikayetçiyim. Telefonla aranıp oldukca gülünç paralar teklif edip davadan vazgeçmemiz isteniyor” diye konuştu.
 
 
FARUK FATİH ÖZER’İN BABASI: “TANIKLIKTAN ÇEKİLMEK İSTİYORUM”
Firari sanık Faruk Fatih Özer’in babası Zülküf Özer duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Şahit olarak hazır edilen Özer, “1 seneden fazladır ruhsal olarak ve sağlığımla ilgili sorun yaşıyorum. Sağlığım el vermiyor. Tanıklık yapmaktan çekilmek isterim” dedi.
 
 
SANIKLARIN TUTUKLULUĞU DEVAM EDECEK
Ara kararını açıklayan mahkeme, firari Faruk Fatih Özer’in abisi Itimat Özer ve kardeşi Serap Özer’in de aralarında bulunmuş olduğu 6 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Firari sanık Faruk Fatih Özer ile alakalı kırmızı bülten kararının devamına hükmeden mahkeme, dava dosyasının Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmesi talebini, suçun uzlaştırma çerçevesinde kalmadığı nedeni öne sürülerek reddetti. Mahkeme, tutuksuz sanıklar ile alakalı adli denetim kararlarının devamına karar vererek, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için 23 Eylül evveliyatına erteledi.

Son Dakika Haberler