Ukrayna kâbusa uyandı… Rusya Odesa’yı vurdu

Rusya Devet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile 24 Şubat sabahı başlamış olan harp ülkenin doğu bölgesinde yoğunlaşmış durumda. İki ordu Donbas’ın kontrolü için kıyasıya bir savaşım veriyor. Rusya bir taraftan da Ukrayna kentlerini füzeler ile hedef alıyor. Kanlı AVM saldırısından günler sonrasında bu kez Odessa Rus füzelerinin hedefi oldu.
 İngiliz Daily Mail gazetesinde yer edinen habere bakılırsa, Rus füzesi bir apartmana isabet etti. Odessa askeri yönetim sözcüsü Sergei Bratchuk, sabah erken saatlerde gerçekleşen saldırıda minimum 10 şahıs yaşamını kaybetmiş olduğu deklare etti. Bratchuk, füzenin Karadeniz’den uçaklar tarafınca ateşlendiğini de sözlerine ekledi.
 
Saldırının Rusya’nın Karadeniz’deki Yılan Adası’ndan çekilmesinden bigün sonrasında gerçekleşmesi akıllara ‘Hücum Yılan Adası’nın öcü mı’ sorusunu getirdi. Ukrayna Karadeniz’de stratejik öneme haiz Yılan Adası’nı bir süredir hedef alıyordu. Rusya ise dün adadan çekildiğini açıklamış, mevzu ile ilgili yazılı açıklamada açıklamada bu ”iyi niyet jesti’ olarak nitelendirilmişti. Ukrayna ise bu gelişmeyi ‘askeri başarı’ olarak vasıflandırmış çekilmenin Ukrayna’nın adadaki Rus mevzilerine roket saldırısı başlatmasından günler sonrasında geldiğine dikkat çekilmişti.

Son Dakika Haberler