Vücut direncini çoğaltmak için niçin pH kıymeti yüksek su tüketmek gerekir?

Beslenmenin en temel taşı ve vücudun en mühim kimyasal bileşeni olarak kabul edilen su, sağlığa ve vücuda son aşama mühim faydalar sağlıyor. Yalnız içtiğimiz suyun miktarı değil, haiz olduğu özellikler de sağlığımız için büyük ehemmiyet arz ediyor. Satın aldığımız sularda belirtilen pH değerleri, suyun içinde bulunan hidrojen miktarını simgeler ve yüksek pH’a haiz sular, içinde daha çok oksijen barındırdığı için tazeliklerini daha uzun süre korurlar.
pH kıymeti 7’nin üstünde olan ve alkali olarak da malum sular, vücuda zararı dokunan asitlerin vücuttan daha süratli atılmasını sağlıyor. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, insan kanının pH değerinin 7,4 bulunduğunu belirterek, vücuttaki pH kıymetini dengelemek ve vücut direncini çoğaltmak için günde 2,5- 3 litre alkali su tüketilmesini öneriyor.Vücudumuzdaki hücrelerin büyük bir kısmını oluşturan suya ihtiyacımız, yaşa ve cinsiyete gore farklılık gösteriyor. Ortalama olarak insan kas dokusunun yüzde 70-75’i, beyninin yüzde 80’i, kalbinin yüzde 78’i, böbreklerinin yüzde 83’ü, kanının yüzde 85’i, yağ dokusunun yüzde 10- 15’i ve derinin yüzde 70’i sudan oluşuyor. Uzmanların önerilerine gore tertipli olarak içecek ve sıvı içeren besinlerin tüketilmesi, vücutta yaşanmış olan su kayıplarının önüne geçiyor. Prof. Dr. Neriman İnanç, bir tek yetersiz su tüketiminin değil, kalitesiz su tüketiminin de birçok hastalığa sebep olabileceğini belirterek şu açıklamalarda bulunmuş oldu: “İyi ve kaliteli su, yaşamı sıhhatli bir halde idame ettirebilmek için fazlaca mühim bir unsurdur. İçme suyunun temiz olması kadar, sertliği de insan sağlığı üstünde mühim rol oynamaktadır. Günlük yaşantımızda kullandığımız suyu üç başlıkta değerlendirebiliriz: Naturel kaynak suları, kent şebeke suları ve naturel mineralli sular. Naturel kaynak suları ve naturel mineralli sularda kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, demir benzer biçimde elementler bulunur. Suyun sertliği, standardını belirler ve sert sular sıhhatli sulardır.”SUYUN PH DEĞERİ NEDEN ÖNEMLİ? Sıhhatli suyun en mühim özelliklerinin içinde mikrobiyolojik, fizyolojik, kimyasal ve radyoaktif kirlenmeden arınmış doğrusu saf olması ve pH kıymeti, mineral içinde ne olduğu ve elektron yönünden de varlıklı olması yer alır. Suyun pH’ını belirleyen etkenler, suyun içindeki hidrojen ve hidroksil iyonlarının miktarıdır.
Eğer suyun içinde hidrojen fazla ise su asidik, hidroksil miktarı fazla ise alkalidir. Sıhhatli suyun pH kıymeti ne olursa olsun 7,4’ün üstünde olmalıdır. Dışarıda satılan suların çoğunluğu düşük pH’a, doğrusu asidik pH’a haizdir.
İnsanların düşük pH’a haiz su tüketmekten çekinmeleri icap ettiğini belirten uzmanlar, ek olarak alkali suyu yüksek antioksidan özelliğe haiz su olarak nitelendiriyor.
Suyun vücut için değerliliğini belirleyen bir öteki etmenin de suyun pH derecesi bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Neriman İnanç, magnezyum ve kalsiyum açısından kuvvetli olan alkali su tüketmenin bu minerallerin yetersizliğine bağlı sıhhat risklerinin azaltılmasına destek olacağını belirtiyor.SU TERCİHLERİNİZE DİKKAT EDİN! Uzmanların önerilerine gore bilhassa baskılanmış olgulara ve geriatrik yaş grubuna tavsiye edilen su tüketimi mevzusunda halk içinde “hazır su” olarak tabir edilen sularda, piyasada bulunan markalar arasından tercih yaparken dikkatli olmak gerekiyor.
Prof. Dr. Neriman İnanç, susadığımızda ilk karşımıza çıkan suyun alınmaması icap ettiğini ve suyun markasına, ambalajına dikkat edilmesi icap ettiğini vurguluyor ve uyarıyor: “İçtiğiniz deposu belli olmayan sular ile vücudunuza ağır metal yada toksin yükleyerek sağlığınızı bozabileceğinizi ihmal etmeyin”.

Son Dakika Haberler